Miért Angliát, és miért Brightont választottuk a költözéshez? Hogyan jutottunk el odáig, hogy kiválasztottuk az új otthonunkat?
Ez a két leggyakoribb kérdés, amit kaptunk, mióta elkezdődött a Kiköltöztünk podcast, és amellett, hogy persze van ennek egy személyes oldala is, a tágabb és fontosabb kérdés az, hogy hogyan lehet megállapítani, hogy a világ melyik pontján lesz leginkább olyan az életed, amilyet szeretnél magadnak? Máshogy fogalmazva, mitől lesz otthon az otthon – és ez a kérdés ugyanúgy fontos Magyarországon és külföldön.
Úgyhogy ebben a részben körbejártuk, hogy mik azok a szempontok, amik már a külföldre költözés tervezésekor segítik megalapozni, hogy olyan helyet válassz, ahol jól fogod érezni magad.
A saját költözésfolyamatunkból indultunk ki, de a rendelkezésünkre álló példaanyaggal és tapasztalattal karöltve eljutottunk egy olyan általános alkalmazható módszerig is, amivel rövid idő alatt magadnak is felvázolhatod, hogy mik a számodra fontos értékek, amiket keresel az otthonválasztásnál, és utána ezeket a szempontokat hatékonyan összevetheted az előtted álló lehetőségekkel.
A technikát a rész második felében mondjuk el részletesen, de előtte elmeséljük:
- miért mennek félre azok a költözések, ahol a pénz az egyetlen szempont
- hogyan lehet feloldani a „külföldön az élet drága” paradoxont
- milyen alapmegegyezések segítenek leszűkíteni a lehetséges országok listáját
- miért fontosak a praktikus szempontok mellett a lelki elvárások (ezzel nagyon kevés költöző foglalkozik komolyan!)
- miért nem „gyökérkitépés” és egyáltalán miért nem hatalmas dráma a költözés, ha megtervezed
Mire jó a Kiköltözős Értékmátrix, amiről az epizódban beszélünk?
A Kiköltözős Értékmátrix egy egyszerű, negyed óra alatt elvégezhető technika, ami abban segít, hogy:
- Letisztázd, milyen szempontok a legfontosabbak a számodra a külföldre költözésnél
- Összehasonlítsd a jelenlegi helyzetedet a kigondolt célországaiddal
- És leszűkítsd az előtted álló lehetőségeket, ha több ország vagy egy országon belül több város között gondolkodsz
Az a szuper ebben a technikában, hogy a költözésednek bármelyik szakaszában alkalmazhatod. Megcsinálhatod akkor is, ha még csak általánosságban gondolkodsz a költözésen, akkor is, ha országok-városok között szelektálsz, és még akkor is, ha már megérkeztél és most megerősítenéd vagy finomhangolnád az új otthonodat. Szóval bárhol is tartasz a folyamatban, ez a technika segíteni fog, hogy átgondolt döntést tudj hozni a következő lépésről.
Fontos, hogy az Értékmátrix nem azzal foglalkozik, hogy mit kéne akarnod, és ki szerint hogyan kéne kinéznie az életednek, hanem hogy te mit szeretnél, milyen értékek fontosak neked, és a rendelkezésre álló lehetőségek közül mi áll ehhez a legközelebb — ha pedig még nincsenek is rendelkezésre álló lehetőségek, tudni fogod, hogy mit keress.
Ha megrajzolod az ideális helyzetedet és a jelenlegi helyzetedet, látni fogod a különbséget, és hogy merre kell elindulnod, mit kell keresned ahhoz, hogy az életed jobban hasonlítson arra, amire szükséged van. Ezek alapján elkezdhetsz továbbhaladási vagy döntési lehetőségeket keresni.
Ha pedig már vannak választási lehetőségek előtted, ezekhez is elkészítheted az Értékmátrixokat, az összehasonlításból sokat megtudhatsz arról, hogy ezek a lehetőségek mit tudnak megadni neked, és mennyire hasonlítanak az ideálisodhoz. Azt is jobban fogod lánni, hogy melyik pontokon kell kompromisszumokat kötnöd, ezáltal sokkal részletesebben tudsz dönteni, ha nem az a két opció létezik, hogy “ez tökéletesen olyan” vagy az, hogy “ez nem pont olyan, tehát kuka“. Valószínűleg tökéletesen olyan ugyanis nem lesz, de akkor is vannak szintek a 100% és a 0% között. Ettől több tehát egy Értékmátrix táblázat egy sima pro-kontra listánál.
Ezzel a folyamattal megtalálhatod azt a megoldást, ami a most rendelkezésedre álló megoldások között a lehető legjobb, és az lesz az új alap, amiből kiindulva el tudsz kezdeni az ideális felé közelíteni.
Mi mindenre rajzolhatsz értékmátrixot?
- Az országra, régióra vagy városra, sőt kerületre, ahol élni szeretnél
- A munkahelyre, amit keresel
- Albérletválasztásra – első alkalommal, amikor még külföldről kezded intézni a folyamatot, lehet, hogy több kompromisszumot kell kötnöd, és ezzel nincs semmi baj. Az a lényeg, hogy a számodra legfontosabb szempontok ne sérüljenek, ezért fontos előre tisztáznod őket magadnak.
- Bármilyen döntéshelyzetre, amikor több opció áll előtted, és vacillálsz. Ha sima pro-kontra listát írnál, és fejben kavarognak a gondolataid, szervezd ki papírra azt, hogy mit szeretnél, rajzolj fel Értékmátrixot arról, hogy mi közül választhatsz, és tisztázd le, hogy milyen lehetőségeid vannak.
Arról, hogy mire rajzolhatsz Értékmátrixot, hogyan állj neki, pontosan hogyan működik és hogyan nyerj ki belőle neked hasznos adatokat, mindent elolvashatsz az Értékmátrix munkafüzetben, amire a lenti gombra kattintva elküldünk ajándékba, ha feliratkozol a hírlevelünkre. 🙂 Csak egy kattintás, és már küldjük is e-mailben.
Hogyan válassz új otthont? – Tartalomjegyzék
- 04:00 Miért baj, ha a pénz az egyetlen szempont a költözésnél (és miért nem baj, ha egyébként szempont)
- 10:00 Maradhatsz-e jó ember attól, ha többre vágysz, mint amid van? (Spoiler: igen.)
- 15:00 A „külföldön az élet drága” feloldása: miért fizetünk, és mit kapunk azért a pénzért cserébe?
- 19:20 Átkeretezés: „Bárhol, csak ne itt” helyett „ha nem itt, akkor hol tudom megvalósítani, amit szeretnék?” — avagy hogyan döntöttük el 2 óra alatt, hogy pontosan hova szeretnénk költözni
- 25:20 Az ember nem úgy áll hozzá egy költözéshez, hogy „ha x ideig nem történik y akkor tipli” – Miért a „kompromisszum” a kulcsszó (és nem a „magyar kompromisszum”, hogy mindenkinek rossz, hanem a tényleges kompromisszum, hogy mérlegeled az opciókat az ideálishoz képest, és eldöntöd, hogy miből vagy hajlandó adni)
- 30:30 Az alapmegegyezések, amik segítenek nagyban leszűkíteni az országlistát, és segítenek kialakítani az ütemtervet
- 35:35 A praktikus szempontok mellett a lelki elvárások legalább ugyanannyira fontosak – hogy szeretnéd magad érezni, milyen léptékű helyen szeretnél élni, milyen emberekkel szeretnéd körbevenni magad?
- 39:40 Az alapvetések után a következő lépés a megerősítések és a közvetlen tapasztalat
- 45:15 Miért ne ott nyaralás alapján válassz ott éléshez helyszín
- 45:50 Te is lemodellezheted a saját költözésedet, ehhez csináltuk az Értékmátrixot
- 51:40 Miért nem „gyökérkitépés” és miért nem akkora hatalmas dráma a költözés, ha a tervezési munkát elvégezted és nem „nyuszika biciklije” hozzáállással érkezel 🙂
Hogyan hallgathatod?
- Itt és most: Számítógépen és telefonon nyomj a fenti lejátszógombra a böngésződben és már hallgathatod is!
- Vidd magaddal: Ide kattintva a gépedre mentheted az MP3 fájlt, amit magaddal vihetsz az MP3-lejátszódon, rátöltheted a telefonodra (hogy ne fogyasszon adatot), USB-n a kocsiba, kihangosíthatod főzés-takarítás közben
- Androidon: használd az ingyenes Podcast Addict appot (írd a keresőbe, hogy „Kiköltöztünk” :), és Spotify-on is megtalálsz minket! 🙂
- iPhone-on: megtalálsz minket az iTunes podcast-tárában
Ha magával a podcasttal kapcsolatban van kérdésed, olvasd el a Gyakori Kérdéseket 🙂
A részben emlegetett dolgok:
- Maslow piramisa az emberi szükségletekről, magyar Wikipedia oldal itt.
- Ha te is meglesnéd magadnak Brightont, itt vannak a kedvenc helyeink.
- Instagramon itt találsz képeket a mindennapjainkról és hogy miket szeretünk a legjobban az új otthonunkban. 🙂
- Battle nem csak egy mező, hanem van ott egy hatezer fős város is! Ez pedig a hastingsi sikló. 🙂
Orsi mondta
Ez most milyen aktuális, és pont jól is jött. Mi is a költözésnél tartunk az már megvan, hogy mikor, most jön a hova kérdéskör, és a próbautak. Az egyébként vicces, hogy egy nem is annyira közeli rokon ad egy olyan ötletet/szempontot a költözéshez, amire nem is gondoltunk, de mégis alapjaiban változtat a terveken, és habár az eredeti terveket megváltoztatja, mégis egy sokkal élhetőbb, és szerethetőbb irányba tolja ki.
A pénz kérdéssel csak annyi, hogy igen, szeretnénk pénzt, azért (is) akarunk külföldre költözni, de azért utáljuk azt akinek van, főleg a befektetési célú lakástulajokat, akik indokolatlanul verik fel az albérletárakat, ami sajnos nem a keresettel arányos. (Románia, Kolozsvár)
UI. Még a héten kitöltöm az értékmátrixot. 🙂