Kitaláltad, hogy hova költözöl. Van célországod, célvárosod.
Na és akkor most hogyan tovább?
Mi kell hozzá, mit kell elintézni, mit kell kitalálni, mikor fog tudni teljesülni, mi az ütemterve a költözésednek?
Érdemes már most végiggondolnod, hogy mi is van most a batyudban, amivel költözöl. Így érheted el, hogy a külföldre költözés ne kiszámíthatatlan végeredményű „szerencsét próbálás” legyen, hanem tervezett folyamat, aminek a végén egy olyan életbe fogsz megérkezni, amiért érdemes volt időt és munkát befektetned.
Erről szól ez az szupergyakorlati epizód és a hozzá tartozó munkafüzet, ami akkor fog leginkább segíteni, ha már kitaláltad, hogy hova költözöl, és szeretnéd, ha a költözésed minél biztosabb alapokra építkezne.
(Ha jelenleg még több ország-város között vacillálsz, akkor a Hogyan válassz új otthont epizódunk és a hozzá tartozó Értékmátrix-technika fog segíteni.)
Ehhez az epizódhoz két gyakorlat is tartozik, amihez letölthető, nyomtatható munkafüzetet készítettünk. A gyakorlatokat röviden bemutatjuk egy kicsit lejjebb, de már most nagyon javasoljuk, hogy ezt a részt munkafüzettel a kezedben hallgasd és töltsd ki, ahogy mi haladunk végig rajtuk. Ezt ide a nagy gombra kattintva töltheted le.
Kérem a Költözéstervező eszköztárat!
Így ne szívd meg a külföldre költözést – tartalomjegyzék
- 00:00 Hogyan készülj fel a költözésed kockázataira? (Ez nem ijesztegetés, a költözés egy nagy projekt, érdemes komolyan kezelni – így lesz álom helyett reális terv és így nem fogod megszívni.)
- 05:00 Mi az első és legfontosabb feltétele a sikeres költözésednek?
- 07:00 Miért ne ijedj meg, ha most még kevésnek érzed a nyelvtudásodat?
- 09:30 Miért fontos, hogy megengedd magadnak, hogy nem beszéled tökéletesen a célnyelvedet
- 13:00 Mivel biztosíthatod, hogy legyen miből megélned az új otthonodban?
- 16:00 Miért fontos, hogy rászámolj az ideális időtartamra, amíg el tudsz kezdeni dolgozni?
- 18:00 Milyen szempontokat vegyél figyelembe, ha vállalkozni szeretnél külföldön?
- 19:00 Miért a második legfontosabb dolog a költözésben, hogy legyen B-terved?
- 22:00 A tervezés nem azt jelenti, hogy mindent tutira kell előkészítened a költözéshez
- 33:00 Mi az a 4 szempont, amivel biztosíthatod, hogy minél kevesebb stressz, bizonytalanság és kiszámíthatatlanság legyen a költözésedben?
- 41:00 Nagyon sok mindent ki lehet deríteni anélkül, hogy kitennéd a lábad Magyarországról
- 44:00 Három minimális dolog, amit megcsinálhatsz, és máris többet tettél a költözésedért, mint a kiköltözés-rémtörténetek szerzőinek 90%-a.
- 46:00 Hogyan változtatják meg az egyéni szempontjaid a költözésed hosszát? (És nekünk miért tartott 20 hónapig a költözés, de neked lehet, hogy 1 év vagy 5 hónap kell csak.)
- 48:50 Hogyan csökkennek a költözés kockázatai, ha többen együtt költöznek
- 50:00 Miért nem vagy meggondolatlan, ha rövid idő alatt költözöl?
- 52:00 A költözésháromszög-technika. Ezzel egyszerűen eldöntheted, hogy mit csinálj attól függően, hogy a háromszög csúcsai közül (ideális körülményekbe / gyorsan / kevés pénzből) melyikeket választod, egyáltalán melyikek állnak rendelkezésedre.
- 56:00 Miért jó ezt a sokmindent már az elején letisztázni?
- 58:30 Hogyan segít ez a két gyakorlat kijelölni a költözési ütemtervedet és megérkezni az ideális kompromisszumodhoz?
- 64:00 Miért nem baj, ha most nincsenek meg a végleges válaszaid?
- (A részben elhangzó nyolcvanas évek-referenciák megfejtése: Balu kapitány és 100 Folk Celsius.)
- Az emlegetett nyelvtanulós segédanyagokat itt gyűjtötte össze Via az urban:eve blogon, illetve többen javasolták már nekünk az italki.com -ot, amin webkamerán lehet nyelvet gyakorolni, kifejezetten erre specializálódott emberekkel — nyelvtanulásra nyelvtanárokkal, élőbeszéd gyakorlásra pedig anyanyelvi beszélővel.
Hogyan hallgathatod?
- Itt és most: Számítógépen és telefonon nyomj a fenti lejátszógombra a böngésződben és már hallgathatod is!
- Vidd magaddal: Ide kattintva a gépedre mentheted az MP3 fájlt, amit magaddal vihetsz az MP3-lejátszódon, rátöltheted a telefonodra (hogy ne fogyasszon adatot), USB-n a kocsiba, kihangosíthatod főzés-takarítás közben
- Androidon: használd az ingyenes Podcast Addict appot (írd a keresőbe, hogy „Kiköltöztünk” :), és Spotify-on is megtalálsz minket! 🙂
- iPhone-on: megtalálsz minket az iTunes podcast-tárában
Ha magával a podcasttal kapcsolatban van kérdésed, olvasd el a Gyakori Kérdéseket 🙂
Hány lába van a kockázatlovadnak?
Külföldre költözni rizikós, és nem vagy jós, hogy minden buktatót előre láss. De ez nem is jelenti azt, hogy hasraütésszerűen bele kéne indulnod a vakvilágba. 🙂 Ha átgondolod az erőforrásaidat és a saját prioritásaidat, ki fog rajzolódni, hogy milyen feltételek kellenek még a te ideális költözésedhez, milyen kompromisszumokat kell kötnöd, és azt is jobban fogod látni, hogy ez mennyi időbe fog neked kerülni. Így tudod csökkenteni a kockázatot, és magadat is jobban fel tudod készíteni az esetleges nehézségekre, ha nem ott helyben derülnek ki.
Ebben segít a Kockázatló, ami egyszerre hatékony és baromi egyszerű gyakorlat: a ló mindegyik lába egy-egy feltétel – minél több teljesül, annál stabilabb lesz a költözésed.
Az epizódban a saját példánkon keresztül megmutatjuk, hogy a mi Lovunknak hány lába volt költözéskor, milyen döntéseket hoztunk ennek fényében, és nekünk miért telt el 20 hónap a döntéstől a konkrét költözésig — és hogy mindez miért nem jelenti azt, hogy minden jól megtervezett költözésnek eddig kell tartania. Lehet, hogy az jön ki, hogy neked 12, 6, vagy 3 hónap is elég a felkészüléshez.
A költözés-akcióterved alapja: a Költözésháromszög
A részben tárgyalt második gyakorlat a Költözésháromszög. Ez szorosan összefügg a Kockázatlóval, hiszen akkor segít, ha már tudod azt is, hogy hova költözöl, és azt is, hogy a költözésednek melyik feltételei vannak már meg a Kockázatló alapján.
A Költözésháromszög végeredményben segít eldönteni, hogy mit csinálj:
- ha ideális körülmények közé szeretnél költözni, de gyorsan?
- ha gyorsan, de kevés pénzből szeretnél költözni?
- ha ideális körülmények közé mennél, és most kevés pénzed van?
A Költözésháromszöggel kiválaszthatod, hogy melyik költözési ütemterv lesz számodra a legmegfelelőbb. Ez fogja kirajzolni azt a módot, amivel reálisan költözhetsz. Az epizódban tárgyalt ábrát itt találod, és ránézésre nem biztos, hogy rögtön érteni fogod, mit jelent, úgyhogy meg kell hozzá hallgatnod a részt 🙂
Ne feledd: rossz választás nincs, csak egyéni igények. A technika segít dönteni az előtted álló utak közül.
Töltsd le a Költözéstervező eszköztárat!
Az epizódhoz tartozik egy munkafüzet is, amit a Költözéstervező eszköztárunkban találsz. Ha feliratkozol, elküldjük, a többi hasznos anyagunkkal együtt. 🙂
Viki mondta
Sziasztok! Említettétek az epizódban, hogy lesznek nyelvtanulással kapcsolatos linkek. Csak én nem találom, vagy kimaradt?
Az epizód ismét szuper, rengeteg ötletet adtatok, főleg a kompetenciákkal kapcsolatban. És az is nagyon jó, hogy ez a kockázatló nemcsak a költözéssel, hanem bármilyen más nagyobb projekttel kapcsolatban megállja a helyét. Szuperek vagytok, imádom hallgatni, inspiráló, praktikus és nagyon hasznos. Balu kapitány 😂 szép estét nektek! Viki
Dobay Ádám mondta
Köszi Viki, jól esik a pozitív visszajelzés!
Frissítettem a tartalomjegyzéket az angolos linkekkel, fejben megvoltak csak a posztban nem. 🙂
hovarepülamasinavezetiamedve…
Viki mondta
Hűű, köszönöm, nem is emlékeztem ezekre a gyűjtésekre. Mindig azt hiszem, hogy már kívülről tudom, mi van a blogon, de ez képtelenség. 😀
belekeveredikbaluaveszedelembe…:D nem gondoltam volna, hogy van élő ember, aki erre rajtam kívül emlékszik, vagy egyáltalán nézte 😀
Ádám mondta
Már hogy ne. A Disney mesedélután a 80-as közepi generáció ópiuma. 😀 Meg csak mi tudjuk, mi történt azon a délutánon, amikor megszakították a Kacsameséket…
Aby mondta
Sziasztok!
Azta… Ez most nem az epizódhoz szól – mert még csak most kezdtem el erre nézelődni –, hanem a „[…]Meg csak mi tudjuk, mi történt azon a délutánon, amikor megszakították a Kacsameséket…[…]” Basszus,másnak is olyan megrázó élmény volt gyerekként, mint nekem? 😀 ÉS MÁSNAP NEM VOLT ISMÉTLÉS!!! 9 éves voltam, és felhívtam az M1-et, hogy ugyan már, hol a mese. 😂
Tök vicces volt felidézni. 🙂 Na, megyek hallgatolózni. 😀
Ádám mondta
A Kacsamesék-megszakítás generációs trauma. Ismerőseim vizsgafilmje az volt, hogy csináltak róla egy dokumentumfilmet, levetítették nekünk egy VHS-ről, megszakítással együtt, aztán megkérdezték hogy hogy érezzük magunkat 😀 Sose láttam a kész anyagot úgyhogy majd utánakeresek, hogy kitették-e valahova.
Viki mondta
Sziasztok!
Az én lovamnak volt még egy „lelki” lába is. 🙂 🙂 🙂
Mi a párommal azok táborát erősítjük, akik egyik napról a másikra költöztek, ennek ellenére a mi lovaink sem voltak totál lábnélküliek. Mert én például biztos nem költöztem volna olyan országba, amelyiknek egyáltalán nem beszélem a nyelvét. Ugyanakkor, összegezve az elmúlt három év tapasztalatait, mióta külföldön „ragadtunk”, azt kell mondjam, nekem nagyon nagy segítség volt, és sokszor a mai napig is az, hogy a párommal költöztem. Mert bizony a nehezebb időkben szükségem volt arra, hogy rajtam kívül valaki más is mondogassa nekem, hogy minden rendben van/lesz. Szóval szerintem az is fontos, hogy lelkileg felkészüljünk és bebiztosítsuk magunkat. Mert még akkor is, ha valaki tudatosan külföldön tervezi a jövőjét, megterhelő egy idegen helyen új életet kezdeni.
Egyébként nagyon tetszik a podcast. Jöhetnének kicsit gyakrabban a részek, de jó munkához idő kell, szóval várok türelemmel. 🙂 Csak így tovább!
Ádám mondta
Szia Viki!
Igen, abszolút fontos a praktikus okok mellett a lelki ok. Sőt, néha fontosabb is. Részemről le a kalappal mindenki előtt, aki egyedül költözött, költözik, minden szempontból nagyobb lelki erő és flexibilitás kell hozzá.
Nagyon konkrét oka van, hogy miért nem készült az elmúlt időszakban Kiköltöztünk rész. Mivel a podcast témáját érinti, a következő részben pont azt fogjuk feldolgozni, hogy mi volt a háttérben. 🙂 Reméljük, hogy hamarosan sort tudunk rá keríteni, addig köszönjük a türelmedet. 🙂
Alex mondta
Sziasztok!
A kiköltözésünk tervezése közben találtam meg a podcast-et. Örülök mert, nagyon jó összhangban, pozitívan, de mindamellett a földön maradva (de nem földhöz ragadtan), egy teljesebb világképet adtok a hallgatók felé.
Nekem mérnökként természetes, hogy mindent megtervezek, a hallottokból nem is minden (projekt) technika új. De öröm hallani, hogy ilyen jól összeszedve, egyben megtalálható a kezdettől, az indulásig egy kiköltözés tervezése. Ezt tökéletesen ki is egészítik azok az apró tippek, tapasztalatok, napi trükkök, amiket olyan nehéz a különböző fórumokról, véleményekből, blogokból összecsipegetni, de sokat segíthetnek.
Ami a legjobban esett az a lelki kérdések kitárgyalása és tabuk átbeszélése volt (1-2. rész). A tabuk Magyarországon egyre mélyebben vannak beépítve a köztudatba, lassan tézisé válnak, nehéz megbirkózni velük (nem új a lemez, elég a szocializmus disszidál=hazaáruló propagandára gondolni). Nekem legtöbbet ez a példa mondat segített (nem szó szerint idézve):
– Azért mész ki, hogy többet keress?
– Igen! Bűn, hogy jobban akarok élni? – (és/vagy a gyermekeimnek jobbat akarok)
Viszont a szűk család idősebb-egykorú tagjait „otthagyni” egy óriási lelki teher, önzőségnek érzi az ember. Ez a kereszt nehéz, de cipelni kell.
Személyes rész:
1. Nálunk Kecskeméten is a konyhában van a mosógép. Panel fürdőszoba, káddal, nem volt máshol alkalmas hely. Mi így mentesülünk ettől a sokktól. 😉
2. Ha már kérdeztétek, a mi lovunknak nincs vállalkozás lába, de van helyette másik. Mivel családként, két kisgyermekkel költöznénk, így van egy „családegység” vagy „össz közös érték” szempont is, amik felül írják, vagy megalkuvásra, kompromisszumra késztetik az egyéni elvárásokat és a többi lábat is. Bár sok eleme beleférne más általatok felírt lábba, de annyira összetett és nekünk olyan fontos, hogy mi külön kezeljük, „ki kell növeszteni”!
Olyan példákat mondanék alátámasztásra:
– Hova fognak járni a gyerekek, vagy hogy oldjuk meg a napközbeni elhelyezésüket? Nyilván egy jól fizető apa állás mellet, vagy több kezdőtőke esetén anya akár otthon is maradhat a gyermek(ek)kel. De van iskola- és óvodakötelesség is a világban, szóval tervezendő.
– Hol milyen környezetben fogunk élni? Mennyire gyermekbarát, befogadó a környezet, milyen infrastruktúra adott a számukra? Hiába van egy ideális állás vagy olcsó és nagy albérlet egy eldugott hegyi faluban/síközpontban, ha közben a gyermekek nehezen férnek hozzá a nekik szükséges feltételekhez (pl. gyermekorvos, oktatás). Ez a kérdés a lakhatás lábat nagyon felértékeli, és a majd találunk valami hajlékot, illetve az osztozunk valakivel esetet kizárja.
– Mikor költözzünk? A fogadó ország iskola rendszeréhez célszerű igazodni és a próbaút(ak) alkalmával már megtekinteni (beiratkozni) az oktatási intézmény(ek)be.
– Megkezdjük itthon a gyermekek nyelvi képzést/felkészítés (+1-2 év), vagy minél hamarabb menjünk és ott elérhető képzésekkel integrálódunk, esetleg hibrid megoldás?
Köszi a sok munkátokat még egyszer, minden jót!