Kitaláltad, hogy hova költözöl. Van célországod, célvárosod.
Na és akkor most hogyan tovább?
Mi kell hozzá, mit kell elintézni, mit kell kitalálni, mikor fog tudni teljesülni, mi az ütemterve a költözésednek?
Érdemes már most végiggondolnod, hogy mi is van most a batyudban, amivel költözöl. Így érheted el, hogy a külföldre költözés ne kiszámíthatatlan végeredményű “szerencsét próbálás” legyen, hanem tervezett folyamat, aminek a végén egy olyan életbe fogsz megérkezni, amiért érdemes volt időt és munkát befektetned.
Erről szól ez az szupergyakorlati epizód és a hozzá tartozó munkafüzet, ami akkor fog leginkább segíteni, ha már kitaláltad, hogy hova költözöl, és szeretnéd, ha a költözésed minél biztosabb alapokra építkezne.
(Ha jelenleg még több ország-város között vacillálsz, akkor a Hogyan válassz új otthont epizódunk és a hozzá tartozó Értékmátrix-technika fog segíteni.)
Ehhez az epizódhoz két gyakorlat is tartozik, amihez letölthető, nyomtatható munkafüzetet készítettünk. A gyakorlatokat röviden bemutatjuk egy kicsit lejjebb, de már most nagyon javasoljuk, hogy ezt a részt munkafüzettel a kezedben hallgasd és töltsd ki, ahogy mi haladunk végig rajtuk. Ezt ide a nagy gombra kattintva töltheted le.
Kérem a Költözéstervező eszköztárat!
Így ne szívd meg a külföldre költözést – tartalomjegyzék
- 00:00 Hogyan készülj fel a költözésed kockázataira? (Ez nem ijesztegetés, a költözés egy nagy projekt, érdemes komolyan kezelni – így lesz álom helyett reális terv és így nem fogod megszívni.)
- 05:00 Mi az első és legfontosabb feltétele a sikeres költözésednek?
- 07:00 Miért ne ijedj meg, ha most még kevésnek érzed a nyelvtudásodat?
- 09:30 Miért fontos, hogy megengedd magadnak, hogy nem beszéled tökéletesen a célnyelvedet
- 13:00 Mivel biztosíthatod, hogy legyen miből megélned az új otthonodban?
- 16:00 Miért fontos, hogy rászámolj az ideális időtartamra, amíg el tudsz kezdeni dolgozni?
- 18:00 Milyen szempontokat vegyél figyelembe, ha vállalkozni szeretnél külföldön?
- 19:00 Miért a második legfontosabb dolog a költözésben, hogy legyen B-terved?
- 22:00 A tervezés nem azt jelenti, hogy mindent tutira kell előkészítened a költözéshez
- 33:00 Mi az a 4 szempont, amivel biztosíthatod, hogy minél kevesebb stressz, bizonytalanság és kiszámíthatatlanság legyen a költözésedben?
- 41:00 Nagyon sok mindent ki lehet deríteni anélkül, hogy kitennéd a lábad Magyarországról
- 44:00 Három minimális dolog, amit megcsinálhatsz, és máris többet tettél a költözésedért, mint a kiköltözés-rémtörténetek szerzőinek 90%-a.
- 46:00 Hogyan változtatják meg az egyéni szempontjaid a költözésed hosszát? (És nekünk miért tartott 20 hónapig a költözés, de neked lehet, hogy 1 év vagy 5 hónap kell csak.)
- 48:50 Hogyan csökkennek a költözés kockázatai, ha többen együtt költöznek
- 50:00 Miért nem vagy meggondolatlan, ha rövid idő alatt költözöl?
- 52:00 A költözésháromszög-technika. Ezzel egyszerűen eldöntheted, hogy mit csinálj attól függően, hogy a háromszög csúcsai közül (ideális körülményekbe / gyorsan / kevés pénzből) melyikeket választod, egyáltalán melyikek állnak rendelkezésedre.
- 56:00 Miért jó ezt a sokmindent már az elején letisztázni?
- 58:30 Hogyan segít ez a két gyakorlat kijelölni a költözési ütemtervedet és megérkezni az ideális kompromisszumodhoz?
- 64:00 Miért nem baj, ha most nincsenek meg a végleges válaszaid?
- (A részben elhangzó nyolcvanas évek-referenciák megfejtése: Balu kapitány és 100 Folk Celsius.)
- Az emlegetett nyelvtanulós segédanyagokat itt gyűjtötte össze Via az urban:eve blogon, illetve többen javasolták már nekünk az italki.com -ot, amin webkamerán lehet nyelvet gyakorolni, kifejezetten erre specializálódott emberekkel — nyelvtanulásra nyelvtanárokkal, élőbeszéd gyakorlásra pedig anyanyelvi beszélővel.
Hogyan hallgathatod?
- Itt és most: Számítógépen és telefonon nyomj a fenti lejátszógombra a böngésződben és már hallgathatod is!
- Vidd magaddal: Ide kattintva a gépedre mentheted az MP3 fájlt, amit magaddal vihetsz az MP3-lejátszódon, rátöltheted a telefonodra (hogy ne fogyasszon adatot), USB-n a kocsiba, kihangosíthatod főzés-takarítás közben
- Androidon: használd az ingyenes Podcast Addict appot (írd a keresőbe, hogy “Kiköltöztünk” :), és Spotify-on is megtalálsz minket! 🙂
- iPhone-on: megtalálsz minket az iTunes podcast-tárában
Ha magával a podcasttal kapcsolatban van kérdésed, olvasd el a Gyakori Kérdéseket 🙂
Hány lába van a kockázatlovadnak?
Külföldre költözni rizikós, és nem vagy jós, hogy minden buktatót előre láss. De ez nem is jelenti azt, hogy hasraütésszerűen bele kéne indulnod a vakvilágba. 🙂 Ha átgondolod az erőforrásaidat és a saját prioritásaidat, ki fog rajzolódni, hogy milyen feltételek kellenek még a te ideális költözésedhez, milyen kompromisszumokat kell kötnöd, és azt is jobban fogod látni, hogy ez mennyi időbe fog neked kerülni. Így tudod csökkenteni a kockázatot, és magadat is jobban fel tudod készíteni az esetleges nehézségekre, ha nem ott helyben derülnek ki.
Ebben segít a Kockázatló, ami egyszerre hatékony és baromi egyszerű gyakorlat: a ló mindegyik lába egy-egy feltétel – minél több teljesül, annál stabilabb lesz a költözésed.
Az epizódban a saját példánkon keresztül megmutatjuk, hogy a mi Lovunknak hány lába volt költözéskor, milyen döntéseket hoztunk ennek fényében, és nekünk miért telt el 20 hónap a döntéstől a konkrét költözésig — és hogy mindez miért nem jelenti azt, hogy minden jól megtervezett költözésnek eddig kell tartania. Lehet, hogy az jön ki, hogy neked 12, 6, vagy 3 hónap is elég a felkészüléshez.
A költözés-akcióterved alapja: a Költözésháromszög
A részben tárgyalt második gyakorlat a Költözésháromszög. Ez szorosan összefügg a Kockázatlóval, hiszen akkor segít, ha már tudod azt is, hogy hova költözöl, és azt is, hogy a költözésednek melyik feltételei vannak már meg a Kockázatló alapján.
A Költözésháromszög végeredményben segít eldönteni, hogy mit csinálj:
- ha ideális körülmények közé szeretnél költözni, de gyorsan?
- ha gyorsan, de kevés pénzből szeretnél költözni?
- ha ideális körülmények közé mennél, és most kevés pénzed van?
A Költözésháromszöggel kiválaszthatod, hogy melyik költözési ütemterv lesz számodra a legmegfelelőbb. Ez fogja kirajzolni azt a módot, amivel reálisan költözhetsz. Az epizódban tárgyalt ábrát itt találod, és ránézésre nem biztos, hogy rögtön érteni fogod, mit jelent, úgyhogy meg kell hozzá hallgatnod a részt 🙂
Ne feledd: rossz választás nincs, csak egyéni igények. A technika segít dönteni az előtted álló utak közül.
Töltsd le a Költözéstervező eszköztárat!
Az epizódhoz tartozik egy munkafüzet is, amit a Költözéstervező eszköztárunkban találsz. Ha feliratkozol, elküldjük, a többi hasznos anyagunkkal együtt. 🙂
Sziasztok! Említettétek az epizódban, hogy lesznek nyelvtanulással kapcsolatos linkek. Csak én nem találom, vagy kimaradt?
Az epizód ismét szuper, rengeteg ötletet adtatok, főleg a kompetenciákkal kapcsolatban. És az is nagyon jó, hogy ez a kockázatló nemcsak a költözéssel, hanem bármilyen más nagyobb projekttel kapcsolatban megállja a helyét. Szuperek vagytok, imádom hallgatni, inspiráló, praktikus és nagyon hasznos. Balu kapitány 😂 szép estét nektek! Viki
Köszi Viki, jól esik a pozitív visszajelzés!
Frissítettem a tartalomjegyzéket az angolos linkekkel, fejben megvoltak csak a posztban nem. 🙂
hovarepülamasinavezetiamedve…
Hűű, köszönöm, nem is emlékeztem ezekre a gyűjtésekre. Mindig azt hiszem, hogy már kívülről tudom, mi van a blogon, de ez képtelenség. 😀
belekeveredikbaluaveszedelembe…:D nem gondoltam volna, hogy van élő ember, aki erre rajtam kívül emlékszik, vagy egyáltalán nézte 😀
Már hogy ne. A Disney mesedélután a 80-as közepi generáció ópiuma. 😀 Meg csak mi tudjuk, mi történt azon a délutánon, amikor megszakították a Kacsameséket…
Sziasztok!
Azta… Ez most nem az epizódhoz szól – mert még csak most kezdtem el erre nézelődni –, hanem a “[…]Meg csak mi tudjuk, mi történt azon a délutánon, amikor megszakították a Kacsameséket…[…]” Basszus,másnak is olyan megrázó élmény volt gyerekként, mint nekem? 😀 ÉS MÁSNAP NEM VOLT ISMÉTLÉS!!! 9 éves voltam, és felhívtam az M1-et, hogy ugyan már, hol a mese. 😂
Tök vicces volt felidézni. 🙂 Na, megyek hallgatolózni. 😀
A Kacsamesék-megszakítás generációs trauma. Ismerőseim vizsgafilmje az volt, hogy csináltak róla egy dokumentumfilmet, levetítették nekünk egy VHS-ről, megszakítással együtt, aztán megkérdezték hogy hogy érezzük magunkat 😀 Sose láttam a kész anyagot úgyhogy majd utánakeresek, hogy kitették-e valahova.
Sziasztok!
Az én lovamnak volt még egy “lelki” lába is. 🙂 🙂 🙂
Mi a párommal azok táborát erősítjük, akik egyik napról a másikra költöztek, ennek ellenére a mi lovaink sem voltak totál lábnélküliek. Mert én például biztos nem költöztem volna olyan országba, amelyiknek egyáltalán nem beszélem a nyelvét. Ugyanakkor, összegezve az elmúlt három év tapasztalatait, mióta külföldön “ragadtunk”, azt kell mondjam, nekem nagyon nagy segítség volt, és sokszor a mai napig is az, hogy a párommal költöztem. Mert bizony a nehezebb időkben szükségem volt arra, hogy rajtam kívül valaki más is mondogassa nekem, hogy minden rendben van/lesz. Szóval szerintem az is fontos, hogy lelkileg felkészüljünk és bebiztosítsuk magunkat. Mert még akkor is, ha valaki tudatosan külföldön tervezi a jövőjét, megterhelő egy idegen helyen új életet kezdeni.
Egyébként nagyon tetszik a podcast. Jöhetnének kicsit gyakrabban a részek, de jó munkához idő kell, szóval várok türelemmel. 🙂 Csak így tovább!
Szia Viki!
Igen, abszolút fontos a praktikus okok mellett a lelki ok. Sőt, néha fontosabb is. Részemről le a kalappal mindenki előtt, aki egyedül költözött, költözik, minden szempontból nagyobb lelki erő és flexibilitás kell hozzá.
Nagyon konkrét oka van, hogy miért nem készült az elmúlt időszakban Kiköltöztünk rész. Mivel a podcast témáját érinti, a következő részben pont azt fogjuk feldolgozni, hogy mi volt a háttérben. 🙂 Reméljük, hogy hamarosan sort tudunk rá keríteni, addig köszönjük a türelmedet. 🙂